Estimarea numarului de panouri fotovoltaice pentru o casa de 150 mp nu este un raspuns unic, ci un calcul care porneste de la consumul anual, potentialul solar local si spatiul util al acoperisului. In randurile de mai jos gasesti un ghid pas cu pas, cu cifre, reguli rapide si exemple concrete, astfel incat sa dimensionezi corect sistemul. Scopul este sa alegi o putere instalata realista, fara sa platesti prea mult sau sa subdimensionezi.
Vom folosi valori actuale din piata rezidentiala din 2026 pentru puterea panourilor si costuri orientative, alaturi de date publice din surse tehnice precum PVGIS (JRC – Comisia Europeana) si rapoarte IEA. Vei vedea cum difera rezultatul daca ai pompa de caldura, boiler electric sau baterie, si ce inseamna in practica 3, 5, 7.5 ori 10 kWp pe acoperis.
Ce consum are o casa de 150 mp in practica
Dimensiunea locuintei nu dicteaza direct numarul de panouri; consumul anual de energie electrica o face. Pentru o casa de 150 mp, fara incalzire electrica, consumul anual tipic se incadreaza de obicei intre 3.000 si 6.000 kWh, in functie de numarul de ocupanti, electrocasnice si izolatie. Daca locuinta foloseste pompa de caldura pentru incalzire si racire, consumul poate urca frecvent la 7.000–12.000 kWh/an.
Un profil mediu pentru 4 persoane include frigider, congelator mic, masina de spalat, uscator, cuptor electric, plita cu inductie, iluminat LED si echipamente IT. Diferentele apar din obiceiuri (gatit zilnic vs ocazional), temperatura de confort, vechimea aparatelor si prezenta unui boiler electric sau a unei centrale cu rezistenta. Clasa energetica a locuintei si izolatia podului influenteaza mult orele de functionare ale pompei de caldura.
Repere rapide pentru consum anual (orientativ):
- Electrocasnice si iluminat pentru 4 persoane: 2.000–3.500 kWh/an
- Boiler electric 100–150 l: 800–1.500 kWh/an
- Pompa de caldura (casa bine izolata): 3.000–5.000 kWh/an
- Pompa de caldura (izolatie medie/slaba): 5.000–7.000 kWh/an
- Gatire electrica intensiva: +400–800 kWh/an
Un prim pas corect este sa aduni consumurile din ultimul an din facturi. Daca te afli la prima locuire, foloseste estimarile de mai sus si adauga o rezerva de 10–15% pentru cresterea fireasca a utilizarii echipamentelor.
Productia solara in Romania: iradianta si randament anual
Romania are un potential solar bun, cu productii anuale tipice de 1.150–1.450 kWh/kWp in functie de locatie, orientare si inclinare, conform hartilor PVGIS ale Comisiei Europene (JRC). Diferentele intre regiuni sunt semnificative si trebuie avute in vedere. Zonele sudice si sud-estice tind sa ofere productii mai ridicate, iar zonele montane si nord-vestice ceva mai scazute.
Un sistem corect dimensionat ia in calcul si randamentul global al instalatiei (performance ratio). Pierderile din temperatura, invertor, cabluri si murdarie reduc energia utila cu 10–20%. De asemenea, orientarea sud si inclinarea de 25–35 de grade raman cele mai apropiate de optim. Est-vest produce putin mai putin pe an, dar imprastie productia mai uniform in timpul zilei, ceea ce poate creste autoconsumul.
Productie anuala tipica, 1 kWp, orientare buna (PVGIS, valori orientative):
- Bucuresti: aproximativ 1.300–1.400 kWh/kWp/an
- Constanta si Dobrogea: aproximativ 1.350–1.450 kWh/kWp/an
- Iasi si Moldova: aproximativ 1.250–1.350 kWh/kWp/an
- Cluj si nord-vest: aproximativ 1.150–1.300 kWh/kWp/an
- Timisoara si vest: aproximativ 1.250–1.350 kWh/kWp/an
Aceste intervale ofera o baza solida de calcul. Daca ai umbriri partiale, panouri murdare frecvent sau inclinari atipice, foloseste pragul inferior. Daca dispui de un acoperis sud perfect si ventilatie buna a panourilor, poti miza pe pragul superior.
Calcul rapid: cate panouri sunt necesare pentru 150 mp
Formula de baza este simpla: Putere DC necesara (kWp) = Consum anual (kWh) / (Productie specifica locala (kWh/kWp/an) × PR). Unde PR (performance ratio) poate fi aproximat la 0.80–0.88 pentru rezidential. Exemplu: pentru 5.000 kWh/an, 1.300 kWh/kWp/an si PR 0.85, ai nevoie de 5.000 / (1.300 × 0.85) ≈ 4.5 kWp. Cu panouri de 420 Wp (valoare frecventa in ofertele rezidentiale din 2026), inseamna aproximativ 11 panouri.
Daca ai pompa de caldura si consumul anual urca la 9.000 kWh, in aceleasi conditii de productie specifica, rezultatul este 9.000 / (1.300 × 0.85) ≈ 8.1 kWp, adica in jur de 19–20 de panouri de 420 Wp. Cu orientare est-vest si ceva pierderi suplimentare, rotunjeste in sus la 8.5–9 kWp. In lipsa bateriei, autoconsumul tipic pentru rezidential variaza in jur de 30–50%. Cu baterie dimensionata corect, poti atinge 60–80% autoconsum, ceea ce influenteaza marimea optima a sistemului in raport cu obiectivele financiare.
In practica, multi instalatori propun trepte standard: 3 kWp, 5 kWp, 7.5 kWp si 10 kWp. Pentru o casa de 150 mp, fara incalzire electrica, 4–5 kWp acopera frecvent 70–100% din consumul anual. Pentru casa cu pompa de caldura, de cele mai multe ori 7–9 kWp sunt mai potriviti, in functie de izolatie si clima locala.
Acoperisul, orientarea si umbrirea: limita invizibila
Numarul de panouri nu depinde doar de calcule energetice, ci si de acoperis. Un panou modern rezidential de ~420 Wp are in general 1.7–2.0 mp. Asadar, 1 kWp necesita aproximativ 4.5–5.0 mp, luand in calcul spatiile de serviciu si distantele de siguranta. Pentru 5 kWp, rezerva minim 24–28 mp de suprafata utila libera de obstacole. Acoperisurile complicate, cu lucarne si coame dese, pot reduce semnificativ suprafata utila.
Orientarea sud este optima. In lipsa ei, o configuratie est-vest functioneaza bine pe case cu acoperis in doua ape, produce mai plat pe durata zilei si poate creste autoconsumul. Umbrirea de la cosuri, copaci sau antene poate taia 5–30% din productie, in functie de durata si sezonalitate. In astfel de cazuri, optimizatoarele pe string sau microinvertoarele pot limita pierderile.
Efecte uzuale ale geometriei acoperisului (orientativ):
- Orientare sud, 25–35°: productie 100% (referinta)
- Est-vest, 15–25°: productie 90–95%, dar curba mai plata pe zi
- Deviatie 30–45° de la sud: -5% pana la -10%
- Umbriri usoare (dimineata/seara): -5% pana la -15%
- Umbriri semnificative iarna: -15% pana la -30%+
Nu uita sarcina structurala: panouri + structura adauga de regula 12–20 kg/m2, in functie de sistem. Verifica rezistenta acoperisului si starea invelitorii. O ventilatie buna pe sub panouri scade temperatura si imbunatateste usor randamentul in zilele calde.
Echipamente si pierderi: ce se intampla intre panou si priza
Un sistem fotovoltaic rezidential include panouri, structuri, cabluri DC/AC, invertor string sau microinvertoare, protectii electrice si, optional, baterie. Invertorul are randament tipic de 96–98%. Un raport DC/AC intre 1.1 si 1.3 este comun, ceea ce permite mai multe panouri pe invertor pentru a extrage mai multa energie in dimineti si dupa-amiezi, cu un clipping ocazional la pranz in zilele ideale.
Pierderile agregate (performance ratio) prind: temperatura, conversie, cabluri, murdarie, mismatch. Temperaturile ridicate scad puterea instantanee; coeficientul de temperatura al modulelor de siliciu este de regula -0.30% pana la -0.37%/°C peste 25°C. Curatarea periodica si o inclinare adecvata reduc pierderile de murdarie.
Pierderi tipice intr-un sistem rezidential (ordine de marime):
- Invertor si electronica: 2–4%
- Cabluri si conexiuni: 1–2%
- Mismatch intre module: 1–3%
- Temperatura panourilor vara: 5–10%
- Murdarie/partial shading mediu: 2–6%
In 2026, panourile rezidentiale uzuale pe piata europeana au 400–470 Wp si eficiente in jur de 20–22%. Alegerea unui invertor hibrid pregatit pentru baterie ofera flexibilitate viitoare, chiar daca nu instalezi stocare din prima zi.
Costuri in 2026, programe si reglementari pentru prosumatori
Pe piata rezidentiala din 2026, pachetele fotovoltaice la cheie pentru case se gasesc frecvent in intervalul 800–1.200 EUR/kWp, in functie de marca, complexitatea montajului si garantii. Preturile modulelor au continuat trendul descendent observat in 2024–2025 la nivel global (rapoarte IEA si IRENA), iar costurile cu manopera si logistica raman factorul local dominant. Bateriile rezidentiale se incadreaza adesea la 400–700 EUR/kWh, cu variatii dupa chimie si garantie.
In Romania, cadrul prosumatorilor este reglementat de ANRE. Mecanismele de decontare sunt financiare, nu o compensare 1:1 pe kWh, iar pretul energiei injectate reflecta componentele din contract si piata. Programele nationale de tip Casa Verde Fotovoltaice (derulate prin AFM) au accelerat instalarea sistemelor rezidentiale in anii recenti, iar la nivel european IEA raporteaza cresteri record anuale ale capacitatilor solare. Aceste repere influenteaza amortizarea, care in rezidential se regaseste de obicei in 5–8 ani, in functie de autoconsum si pretul energiei.
Repere financiare si de reglementare (orientativ):
- Pret instalat tipic 2026: 800–1.200 EUR/kWp pentru sisteme de 3–10 kWp
- Pret module: 0.12–0.25 EUR/Wp, in functie de tehnologie si garantie
- Baterii: 400–700 EUR/kWh, garantie uzuala 6.000–10.000 cicluri
- Amortizare estimata: 5–8 ani fara baterie, 7–10 ani cu baterie
- Cadru prosumatori: reglementat de ANRE; programe de sprijin prin AFM
Consulta un instalator acreditat si verifica ultimele actualizari ANRE inainte de a decide marimea sistemului. Pentru calcule financiare realiste, foloseste istoricul tau de consum si pretul actual din contractul de furnizare, nu medii nationale.
Configuratii recomandate pentru case de 150 mp
Mai jos sunt configuratii practice pentru scenarii frecvente, folosind panouri de ~420 Wp si productie specifica de 1.250–1.350 kWh/kWp/an. Ajusteaza in sus daca ai consum peste medie, umbriri sau orientare est-vest, si in jos daca ai casa eficienta energetic si consum mic. Toate variantele pot functiona cu invertor hibrid si baterie adaugata ulterior.
Exemple de pachete si ce acopera (orientativ):
- 3.4 kWp (8 panouri): productie 4.1–4.6 MWh/an, acopera o casa eficienta fara incalzire electrica
- 5.0 kWp (12 panouri): productie 6.2–6.8 MWh/an, acopera multe case de 150 mp cu 4 persoane
- 7.1 kWp (17 panouri): productie 8.8–9.6 MWh/an, potrivit pentru pompa de caldura in casa bine izolata
- 8.4 kWp (20 panouri): productie 10.5–11.3 MWh/an, pentru pompa de caldura si consum sporit
- 10.1 kWp (24 panouri): productie 12.6–13.6 MWh/an, pentru consum ridicat si eventual incarcare EV
Daca spatiul este limitat, ia in calcul module cu putere/unitate mai mare sau configuratie est-vest pentru a folosi ambele ape ale acoperisului. Daca urmaresti maximizarea economica, dimensioneaza sistemul spre autoconsum, de pilda 5–7 kWp pentru multe case de 150 mp, si adauga mai tarziu baterie cand profilul de utilizare o justifica.
Pentru validare, foloseste o simulare PVGIS (JRC – Comisia Europeana) cu adresa ta si inclinarea reala a acoperisului. Coroboreaza rezultatul cu ofertele instalatorilor si recomandarile IEA privind bune practici rezidentiale. Astfel, vei sti cate panouri fotovoltaice sunt cu adevarat necesare pentru casa ta de 150 mp si vei evita atat subdimensionarea, cat si supradimensionarea costisitoare.



