cat castiga un agent imobiliar incepator

Cat castiga un agent imobiliar incepator?

Cat castiga un agent imobiliar incepator depinde de comisioane, impartirea cu agentia, ritmul de lucru si piata locala. In 2026, venitul nu este fix pentru majoritatea, ci fluctueaza in functie de numarul de tranzactii si calitatea leadurilor. Acest ghid explica in termeni simpli cum se formeaza castigul si care sunt asteptarile realiste in primul an.

Ce inseamna venitul unui incepator si din ce se compune

Majoritatea agentilor imobiliari la inceput de drum sunt platiti pe baza de comision. In Romania, comisionul standard perceput clientului este de 2%–3% din pretul de vanzare la tranzactiile de vanzare si echivalentul unei chirii de 50%–100% dintr-o luna la inchirieri. Daca agentul lucreaza intr-o agentie, comisionul obtinut de la client se imparte intre agent si broker/companie. Impartirea uzuala in 2026 pentru incepatori este 40/60 sau 50/50 in favoarea agentiei, urmand ca pe masura ce performanta creste, cota agentului sa urce la 60/40 sau chiar 70/30.

Exemplu simplu: o vanzare la 120.000 EUR, cu comision 2%, genereaza 2.400 EUR pentru agentie. Daca impartirea este 50/50, agentul incaseaza 1.200 EUR brut. Daca in aceeasi luna mai intermediaza doua inchirieri la 500 EUR/luna, cu comision de 50% fiecare, adauga inca 500 EUR brut. Astfel, un total brut de 1.700 EUR poate parea atractiv, dar trebuie scazute taxele si cheltuielile operationale, ceea ce duce adesea venitul net in zona 1.000–1.300 EUR in lunile bune pentru un incepator activ.

Scenarii numerice 2026: inchirieri versus vanzari

In primul an, multi incepatori se bazeaza pe inchirieri pentru flux de numerar. De ce? Ciclul de tranzactionare este mai scurt, decizia clientului vine mai repede, iar comisioanele, desi mai mici, se incaseaza rapid. In orasele mari in 2026, chiria medie pentru un apartament de 2 camere se situeaza frecvent intre 450 si 750 EUR pe luna, in functie de zona. La un comision de 50% dintr-o luna de chirie, o singura inchiriere aduce 225–375 EUR brut in buzunarul agentului inainte de impartirea cu agentia.

Vanzarile necesita timp mai lung, dar platesc mai bine pe tranzactie. Pentru apartamente cu preturi medii intre 90.000 si 160.000 EUR in marile orase, un comision de 2% genereaza 1.800–3.200 EUR pentru agentie, din care cota agentului incepator este adesea 40%–50%. Astfel, doua inchirieri pot egala uneori o singura vanzare mica, insa frecventa inchirierilor poate compensa volatilitatea vanzarilor.

Puncte cheie pentru calcul rapid:

  • Inchirieri: 2–5 tranzactii/luna pot aduce 300–1.000 EUR brut pentru agentul incepator (in functie de impartire).
  • Vanzari: 0–1 tranzactii/luna in primele 3–6 luni este o asteptare realista; 1 vanzare = 700–1.600 EUR brut pentru agent, dupa impartire.
  • Sezon: aprilie–iulie si septembrie–noiembrie tind sa fie mai active, cu variatii locale.
  • Rata de conversie: 5%–15% din leaduri inchise in primele 6 luni este tipica pentru incepatori.
  • Mixt optim: 3–4 inchirieri + 0–1 vanzari/luna poate sustine un venit total brut de 1.000–2.000 EUR in orasele mari.
  • Rezerva: 2–3 luni de cheltuieli personale acoperite ajuta la trecerea prin perioade slabe.

Salariu fix, avansuri si bonusuri in 2026

Unele agentii ofera un mic venit fix sau avans recuperabil. In 2026, pe piata din Romania se intalnesc frecvent oferte de 2.000–3.500 lei brut/luna ca suport de inceput, conditionat de obiective minime si prezenta la birou. Varianta alternativa este avansul pe comision, care se plateste partial cand clientul semneaza promisiunea de vanzare-cumparare, urmand ca restul sa fie incasat la final. Aceste instrumente ajuta fluxul de numerar, dar presupun tinte clare si recuperarea avansurilor daca targetul nu este atins.

Bonusurile sunt structurate pe volum si calitate. Exemple comune: bonus lunar pentru 3+ inchirieri, bonus trimestrial pentru cifra de comision colectata peste un prag si bonus anual pentru retentie de portofoliu si rating clienti. Pentru incepatori, aceste scheme pot adauga 10%–30% peste venitul de baza din comisioane in lunile bune. Este util sa intrebi explicit la interviu: modelul de impartire pe niveluri, conditiile pentru cresterea cotei, politica de leaduri inbound si cine plateste promovarea listarii. Transparenta aici face diferenta intre un PFA/contract de colaborare sustenabil si unul apasator.

Cheltuieli lunare pe care multi le subestimeaza

Castigul brut nu este totul; cheltuielile scad rapid venitul net. Un agent incepator suporta de regula costuri cu promovarea, deplasarile, telefonia, tool-urile digitale si, uneori, chiria unui birou partajat. In 2026, un buget realist pentru un incepator activ in oras mare poate fi 200–400 EUR/luna, dar poate urca la 500–700 EUR in perioadele cu multe listari promovate intens. Cheltuielile fixe mici, dar recurente, pun presiune cand tranzactiile intarzie, deci planificarea financiara este esentiala.

Lista uzuala de cheltuieli:

  • Promovare online: 30–80 EUR/listare pe portaluri majore, 1–3 listari active/luna.
  • Anunturi social media si lead ads: 50–150 EUR/luna, in functie de obiective.
  • Transport si vizionari: 100–200 EUR/luna in oras mare, variabil cu distantele.
  • Foto/video/proprietate: 30–120 EUR/listare, daca nu ofera agentia intern.
  • Tool-uri digitale si CRM: 10–50 EUR/luna, in functie de pachet.
  • Taxe si contributii: 30%+ efectiv din profit, in functie de forma juridica si deduceri.

Contextul pietei in 2026 si ce spun institutiile

Volumul tranzactiilor influenteaza direct venitul agentilor. Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara (ANCPI) publica lunar numarul de tranzactii la nivel national, iar in 2026 dinamica a ramas in intervale similare anilor precedenti, cu zeci de mii de contracte incheiate in fiecare luna. In mod tipic, se inregistreaza aproximativ 45.000–65.000 de tranzactii imobiliare pe luna la nivel national, cu varfuri sezoniere. Aceasta baza de activitate mentine oportunitati pentru incepatori, in special pe segmentele de inchiriere urbana si apartamente 1–2 camere.

Preturile cerute variaza pe regiuni. In 2026, in marile orase, pretul mediu cerut pe mp pentru apartamente se incadreaza adesea intre 1.400 si 2.200 EUR, cu zone premium depasind 2.500 EUR/mp. Platforme precum Imobiliare.ro si rapoartele periodice ale portalurilor mari confirma aceste intervale, utile pentru calcule de comision. Ca reper international, National Association of Realtors (NAR) noteaza ca agentii cu mai putin de 2 ani experienta au venituri medii semnificativ mai mici decat veteranii; acest fenomen se regaseste si in Europa, conform observatiilor asociatiilor membre CEPI (Conseil Europeen des Professions Immobilieres). Pentru un incepator roman, mesajul practic este clar: volum, consistenta si formare continua conduc la crestere.

Ritmul de invatare si conversiile realiste in primul an

Primele 3–6 luni sunt despre invatare si pipeline. Rata de conversie scazuta la inceput este normala. Un incepator poate avea 30–60 de leaduri calificate pe luna, din diverse surse: portaluri, social media, recomandari, open house. Conversia in tranzactii inchise tinde sa fie 5%–10% initial pentru inchirieri si 2%–5% pentru vanzari, crescand pe masura ce procesele se optimizeaza si mesajele de vanzare devin mai clare. In paralel, timpul efectiv la vizionari si la preluari de proprietati se stabilizeaza.

Mic ghid de imbunatatire a conversiilor:

  • Defineste un script scurt de calificare in 90 secunde si foloseste-l la fiecare apel.
  • Urmeaza regula 2-2-2 pentru follow-up: 2 ore, 2 zile, 2 saptamani.
  • Stabilete un SLA intern: raspuns sub 10 minute la leadurile online.
  • Documenteaza fiecare interactiune in CRM si ajusteaza mesajele lunar.
  • Programeaza minim 10 vizionari/saptamana in primele 12 saptamani.
  • Cere recomandari la final de vizionare, chiar si cand nu se incheie tranzactia.

Pe masura ce abilitatile cresc, se simte si in venit. Trecerea de la 1–2 inchirieri/luna la 3–5 inchirieri/luna plus 1 vanzare la 1–2 luni poate dubla castigul brut. O disciplina clara de prospectare si un pachet foto-video profesionist sunt investitii cu randament ridicat deja din trimestrul doi.

Diferente regionale si pe segmente de piata

Venitul unui agent incepator depinde mult de oras si de segmentul ales. In Bucuresti, Cluj-Napoca, Timisoara si Iasi exista cerere stabila pe inchirieri, mai ales in zonele apropiate de universitati si hub-uri IT. Chiriile medii pe 1–2 camere se incadreaza frecvent intre 350 si 800 EUR, cu variatii mari pe cartiere. In orase medii, nivelul este mai jos, 250–450 EUR, dar competitia directa poate fi mai redusa, iar timpul de raspuns al clientilor mai rapid.

La vanzari, zonele centrale si cartierele bine conectate raman cele mai lichide. Apartamentele noi in proiecte cu facilitati (parcare, spatii verzi, proximitate metrou) se vand mai repede si suporta comisioane mai clare. Segmentul de case si terenuri are ciclu mai lung si necesita documentare mai ampla, dar bonificatia pe tranzactie este superioara. Pentru un incepator, o strategie echilibrata este sa combine inchirieri de volum cu 1–2 listari exclusive pe vanzare in cartiere cu cerere dovedita.

Repere pentru alegerea focusului local:

  • Analizeaza anunturile active: raport intre oferte si cereri in ultimele 30 de zile.
  • Urmareste dinamica preturilor cerute/mp pe portaluri in ultimele 3–6 luni.
  • Verifica infrastructura: acces la metrou, artere principale, facilitati.
  • Identifica parteneri locali: fotografi, notari, brokeri de credit.
  • Stabileste un teritoriu mic (2–3 cartiere) pentru specializare rapida.
  • Construieste o baza de proprietari si actualizeaz-o lunar cu feedback de piata.

Plan de venit pentru primele 6–12 luni

Un plan simplu si realist ajuta la navigarea primului an. Lunile 1–3: concentrare pe generare de leaduri si inchideri rapide la inchirieri. Tinta practica este 2–3 inchirieri/luna, ceea ce poate aduce 400–900 EUR brut/luna pentru agentul incepator in orase mari, in functie de impartire. Paralel, prospecteaza pentru 1–2 listari de vanzare exclusiv, cu materiale profesioniste. Lunile 4–6: creste la 3–5 inchirieri/luna si adauga 0–1 vanzare. Cu o vanzare la 110.000 EUR si comision 2% impartit 50/50, adaugi circa 1.100 EUR brut in luna respectiva.

Lunile 7–12: optimizeaza sursele eficiente si renegociaza impartirea daca atingi pragurile agentiei. Tinta devine 3–4 inchirieri constante si 1 vanzare la 1–2 luni. Asta pozitioneaza un venit brut lunar agregat de 1.200–2.500 EUR, cu variatii sezoniere. Netul, dupa cheltuieli si taxe, se poate aseza la 800–1.600 EUR/luna pentru un incepator disciplinat in orasele mari. In acelasi timp, continua formarea: urmeaza webinarii si standarde bune de practica recomandate de organizatii europene precum CEPI si monitorizeaza periodic buletinele ANCPI pentru a intelege pulsul tranzactiilor. Aceste repere, coroborate cu feedback direct din teren, te ajuta sa iti calibrezi asteptarile de castig in 2026 si sa construiesti un traseu sustenabil in imobiliare.

Împărtășește-ți dragostea
centraladmin

centraladmin

Articole: 541