Te intrebi de cate panouri fotovoltaice ai nevoie pentru o casa? Raspunsul corect depinde de consum, locatie, acoperis si obiectivele tale. In randurile urmatoare gasesti un ghid clar, cu cifre actuale si metode de calcul pe intelesul tuturor.
Evaluarea consumului anual al locuintei
Punctul de plecare este consumul tau anual de energie. Verifica facturile din ultimul an si aduna kWh-ii. Daca nu ai istoric, foloseste o estimare pe baza aparatelor si a obiceiurilor de utilizare. Pentru multe case din Romania, un interval realist este intre 2.500 si 5.000 kWh pe an.
ANRE raporteaza cresterea rapida a numarului de prosumatori in 2025–2026. Asta arata interesul real pentru reducerea facturilor la energie. Consumurile tipice variaza mult. Un apartament mic are, adesea, 1.500–2.500 kWh pe an. O casa medie, cu electrocasnice moderne, are 3.000–4.000 kWh. Daca ai pompa de caldura sau masina electrica, poti trece de 6.000–10.000 kWh pe an.
Noteaza si sezonalitatea. Iarna el consum creste din cauza incalzirii si iluminatului. Vara poate creste daca folosesti aer conditionat. O evaluare corecta te ajuta sa dimensionezi sistemul fara subdimensionare sau supradimensionare. Tine cont si de planuri viitoare. Un copil nou, o masina electrica sau o pompa de caldura schimba calculele.
Puncte cheie:
- Aduna consumul din 12 luni in kWh.
- Estimeaza cresterea viitoare a consumului cu 10–30% daca electrifici incalzirea.
- Separat, noteaza consumul pe timp de zi si noapte.
- Verifica puterea instalata si sigurantele din panou.
- Noteaza aparatele mari: plita electrica, boiler, pompa de caldura, EV.
Productia solara in Romania: iradiere si randamente
Productia unui sistem depinde de soare. In Romania, productia specifica este, de regula, intre 1.100 si 1.350 kWh pe kWp pe an. Sudul si sud-estul pot depasi 1.300 kWh/kWp. Zonele din centru si nord pot fi spre 1.100–1.200 kWh/kWp. Instrumente europene precum PVGIS (Comisia Europeana, JRC) ofera estimari locale detaliate.
Un sistem are pierderi. Convertorul, cablurile, temperatura ridicata si murdaria reduc productia cu 10–20%. Multi instalatori folosesc un factor de performanta intre 0,8 si 0,9. Orientarea acoperisului conteaza mult. Sud si inclinatie 30–35 grade raman ideale. Est si vest produc cu 10–15% mai putin, dar distribuie mai bine energia peste zi.
In 2026, IEA indica faptul ca randamentele modulelor N-type au crescut. Asta inseamna productie mai buna pe caldura si degradare anuala mai mica, in jur de 0,3–0,5% pe an. Diferentele par mici, dar pe 25 de ani conteaza. In plus, preturile modulelor au ramas scazute dupa scaderea puternica din 2023–2025, ceea ce ajuta la instalatii mai robuste.
Calcul pas cu pas al numarului de panouri
Foloseste o formula simpla. Puterea sistemului necesar (kWp) este consumul anual (kWh) impartit la productia specifica locala (kWh/kWp). Apoi imparti rezultatul la puterea unui panou (kW) pentru a afla numarul de panouri. Integreaza si rata de autoconsum si pierderile.
Exemplu: Consum anual 3.600 kWh. Productie specifica 1.250 kWh/kWp. Rezulta 3.600 / 1.250 = 2,88 kWp. Daca alegi panouri de 0,425 kW (425 W), ai 2,88 / 0,425 ≈ 6,8 panouri. Rotunjesti la 7 panouri. Daca vrei sa acoperi si cresterea de consum cu 20%, poti urca la 3,5 kWp, adica ~8–9 panouri.
Adauga o marja daca ai orientare est/vest sau umbriri partiale. Multi proiectanti folosesc un DC/AC ratio de 1,1–1,3 pentru a profita de dimineti si dupa-amieze. Asta inseamna mai multa putere in panouri fata de puterea invertorului. Dimensiunea finala ramane un echilibru intre buget, spatiu si obiective.
Pași practici:
- Stabileste consumul anual si obiectivul de acoperire (de ex. 80–100%).
- Determina productia specifica locala dintr-o sursa de incredere (PVGIS).
- Alege puterea tip a panoului (ex. 425–470 W in 2026).
- Calculeaza kWp necesar si numarul de panouri, apoi rotunjeste.
- Verifica impactul orientarii, umbririlor si pierderilor de 10–20%.
Spatiu pe acoperis, orientare si umbriri
Un panou modern de 425 W are, de obicei, circa 1,7–2,1 m2. Zece panouri ocupa aproximativ 18–21 m2 plus distante de ventilare si cai de acces. Pe acoperisurile inclinate, randurile necesita distanta minima fata de coama si streasina. Pe acoperisuri plate, ramele inclinate cer spatiu suplimentar pentru a evita umbrirea intre randuri.
Orientarea sud maximizeaza energia anuala. Est si vest produc mai putin, dar pot creste autoconsumul dimineata sau seara. Umbririle de la cosuri, mansarde sau copaci pot reduce puternic productia. In 2026, optimizatoarele pe string si microinvertoarele au costuri mai accesibile si pot limita pierderile din umbriri partiale.
Planifica traseele cablurilor si pozitia invertorului. Distantele mari cresc pierderile si costurile. Verifica rezistenta structurala a acoperisului, mai ales la sistemele cu balast pe terase. Cere calcul structural daca ai indoieli. Respecta normele locale si recomandarile producatorilor pentru ancorare si etansare.
Verificari de facut:
- Dimensiuni utile ale acoperisului si zone fara umbriri la pranz.
- Orientare si unghi. Ideal spre sud, 25–35 grade.
- Compatibilitate cu invelitoarea. Tabla, tigla, membrana.
- Trasee scurte pentru DC si AC. Ventilare invertor.
- Spatiu pentru viitoare extinderi si eventual baterie.
Autoconsum, stocare si relatia cu reteaua
Fara baterie, o casa tipica autoconsuma 30–50% din productia fotovoltaica. Restul se livreaza in retea. Cu baterie, autoconsumul poate urca la 60–80%, in functie de capacitate si profilul de consum. In 2026, preturile bateriilor rezidentiale se situeaza adesea intre 450 si 700 EUR/kWh instalat in Europa, conform tendintelor raportate de IEA si IRENA.
Regulile pentru prosumatori sunt definite de ANRE. Exista mecanisme de compensare si decontare a energiei livrate si preluate. Detaliile pot varia in timp, dar scopul este sa incurajeze integrarea energiei solare in sistem. O baterie mare nu este obligatorie, dar poate imbunatati economia si rezilienta casei la pene scurte.
Dimensionarea se schimba cu stocare. Daca vrei sa cresti autoconsumul, poti pastra aceeasi putere in panouri si sa adaugi 5–10 kWh de baterie pentru o casa medie. Daca urmaresti autonomie crescuta, cresti si campul fotovoltaic si bateria. Pastreaza un echilibru intre cost, beneficii si cerintele operatorului de retea pentru protectii si limitari.
Costuri, subventii si rentabilitate in 2026
Preturile s-au redus. In 2026, multe instalatii rezidentiale in Romania se incadreaza aproximativ la 800–1.100 EUR/kWp, in functie de echipamente si complexitatea montajului. IEA a aratat o scadere semnificativa a preturilor modulelor intre 2023 si 2025. Trendul s-a mentinut stabil la inceput de 2026. Asta ajuta randamentele financiare.
Programul national Casa Verde Fotovoltaice a oferit in ultimii ani finantari de pana la aproximativ 20.000 lei per proiect, cu cofinantare din partea beneficiarului. Verifica noile sesiuni si conditiile la AFM si ANRE. Subventiile pot reduce semnificativ perioada de recuperare.
Economiile depind de pretul energiei. In 2025–2026, in UE, Eurostat a raportat preturi medii pentru gospodarii in intervalul 0,20–0,30 EUR/kWh, cu variatii pe tari si taxe. In Romania, valorile efective variaza dupa contract, plafonari si taxe. Pentru un sistem de 5 kWp care produce ~6.000 kWh/an, economiile brute pot trece de 1.000 EUR/an la 0,17 EUR/kWh. Perioada de recuperare poate fi 4–7 ani cu subventie, sau 6–10 ani fara, in functie de autoconsum si preturi.
Elemente care influenteaza costul:
- Tipul de panou. N-type, semi-cut, garantie extinsa.
- Invertor string vs microinvertoare vs optimizatoare.
- Sistem de prindere si complexitatea acoperisului.
- Baterie si automatizari de management al energiei.
- Proiectare, avize, bransament si manopera.
Scenarii de dimensionare pentru case reale
Casa compacta, consum 2.500 kWh/an. In sud, la 1.300 kWh/kWp, ai nevoie de ~1,9 kWp. Cu panouri de 425 W, ajungi la 5 panouri. Pentru marja si viitoare cresteri, alegi 2,5–3 kWp, adica 6–8 panouri. Autoconsum tipic fara baterie 40%. Cu baterie de 5 kWh, poti urca spre 65%.
Casa medie, consum 4.000 kWh/an. La 1.250 kWh/kWp, rezultatul este ~3,2 kWp. Cu panouri de 425 W, ~8 panouri. Daca ai est/vest sau partiale umbriri, mergi la 4–5 kWp, 10–12 panouri. Asa acoperi si varfurile sezonului. Cu o baterie de 7–10 kWh, autoconsumul poate depasi 70%.
Casa electrificata, pompa de caldura si EV, consum 9.000 kWh/an. La 1.200 kWh/kWp, ai ~7,5 kWp. Cu 425 W, ~18 panouri. Pentru flexibilitate si incarcare EV ziua, 8–10 kWp sunt des alesi. Baterie 10–15 kWh poate echilibra seara si noptile. Verifica puterea de bransament si eventualele limitari de injectie in retea.
Parametri de urmarit in scenarii:
- kWh/an si profil orar. Zi vs noapte.
- kWh/kWp local si pierderi reale 10–20%.
- Putere panou 400–470 W si spatiu disponibil.
- Rata de autoconsum tinta. Cu sau fara baterie.
- Buget si perioada de recuperare estimata.
Calitate, standarde si conformitate cu ANRE
Alege echipamente cu certificari recunoscute. Panourile trebuie sa aiba certificari IEC relevante. Invertorul trebuie sa fie compatibil cu cerintele operatorului de distributie. Respecta normele privind protectiile la supratensiune si impamantare. Documentatia tehnica si schema unifilara sunt obligatorii.
ANRE stabileste cerintele pentru prosumatori, inclusiv pentru masurare si decontare. Operatorul de retea cere avize si teste inainte de punere in functiune. Urmeaza ghidurile furnizorului si ale instalatorului atestat. Pastreaza toate actele. Asta te ajuta la garantie si la eventuale revizii.
Intretinerea anuala este simpla, dar necesara. Verifica conexiunile, curata panourile cand este nevoie si monitorizeaza performanta in aplicatia invertorului. Un declin brusc al productiei semnaleaza o problema. Garantia de produs pentru panouri este adesea 12–25 ani. Garantia de performanta promite peste 80–88% putere la 25–30 ani, in functie de tehnologie.
Cum alegi dimensiunea optima pentru 2026
Stabileste obiectivul principal. Reducere a facturii. Independenta sporita. Sustinere pentru incalzire electrica. Fiecare obiectiv duce la o alta marime de sistem. Preturile echipamentelor sunt favorabile in 2026, arata IEA si IRENA. Dar corect este sa pornesti de la datele casei tale, nu de la oferte standard.
Foloseste o marja moderata. 10–20% peste necesarul calculat este, de multe ori, suficient. Mai mult, doar daca ai planuri clare de crestere a consumului. Verifica spatiul, umbririle si conditiile de montaj. Cere doua sau trei oferte si compara nu doar pretul, ci si randamentele estimate, garantiile si serviciile post-instalare.
Noteaza cifrele cheie 2026 pentru orientare rapida. Panouri rezidentiale frecvente: 425–470 W. Productie specifica Romania: 1.100–1.350 kWh/kWp/an. Pierderi tipice sistem: 10–20%. Costuri totale tipice: 800–1.100 EUR/kWp. Baterii rezidentiale: 450–700 EUR/kWh. Cu aceste repere si cu surse oficiale precum ANRE, PVGIS, IEA si IRENA, poti lua o decizie informata.



